Anne Sütü Yapan Yiyecekler Nedir ?

Çocuk Ve Bebek Sağlığı, Gebelik

Anne Sütü Yapan Yiyecekler Nedir ?

İşte anne-bebek aleminde en oldukça sorulan sual: Süt icra eden yiyecekler hangileridir?

Anne sütü benim amacıyla Dünyanın en olağanüstü besinidir; her annenin sütü kendi bebeğine özeldir. Yeni anne olanların ya da anne adaylarının başını en oldukça meşgul eden sorular: Anne sütü iyi mi arttırılır? Süt icra eden yiyecekler hangileridir?

Birçok anne, bebeğinin greksinimlerini karşılamak amacıyla sütünün yetmediğini düşündüğü amacıyla sütünü yükseltmek ister, oysa bu kaygı sıkça görülmekle beraber, fazlası zaman yersizdir. Fakat bu hususta yalnız olmadığınızı da ihmal etmeyin, bu dünyada bu kaygıyi duyan ne ilk annesiniz ne de son anne olacaksınız. Bazı anneler sütümü arttırayım derken gereğinden oldukça kalori alabilirler, oysa bolca su içme ve süt icra eden yiyecekler ile oluşturulmuş bir menü yeterlidir.

Emzirme bebeğin sağlıklı gelişimi ve ruhsal doygunluğu amacıyla doğumu takiben ilk otuz dakika içinde gerçekleşmelidir. Bu ilk süt kolostrum (ağız sütü) bebeğimizin ilk aşısı standardını taşıyan bir süttür, bu amaçla oldukça önemlidir. Normale söze girmek olarak gerçekleşen sezaryenle doğum gerçekleşse bile bebek ilk otuz dakikada anneye emzirme amacıyla getirilmelidir. Anne ile bebeğin sağlıklı emmeyi yakalayabilmesi amacıyla bebek bakım hemşireleri destek olurlar. Emmenin başlaması ile süt salgısı da artma eğilimine girecektir. Anne bebeğini görmüş olduğu an itibari ile bedeni süt salgısının oluşması amacıyla çalışmaya adım atar. Yeter ki anne emzirmeye istekli olsun ve süt icra eden yiyecekler dikkatsizlik edilemesin. Sıhhatli bir emzirme sürecini başlatmak ve sürdürmek amacıyla lüzumlu olan 5 Altın kuralı öğrenmek amacıyla Emzirmenin 5 Altın Kuralı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Sütümün Yettiğini Nasıl Anlarım?
Anne sütü oran olarak direk gözle görülmediği amacıyla biz anneler amacıyla her zaman kaygı yaratır. Acaba sütüm kafi mi, bebeğime yetiyor mu, diye? Bunu kavramanın kolay bir yolu var. Yavrunuz gelişme eğrisinin altında kalmıyorsa ( ağırlık kazanımı var ise) ve günde 5–6 bez kirletiyorsa sütünüz bebeğinize yetiyordur. Kaygı etmeniz gereksizdir. İlk altı ay bebeğinize yalnızca anne sütü vermeniz yeterlidir. Yavrunuz sizi bir acıkmış olduğu bir de susadığı amacıyla emer. Kısaca su dahil bebeğin tüm gereksinimleri anne sütünde vardır. Anne sütünde olmayan D ve K vitamini çocuk hekimi doğrultusundan ek olarak ihtiyaç duyulan seviyede verilir.

Bebeğin kilo alımı anne sütünün yeterliliğinde en önemli faktördür, fakat doğumdan sonrasında ilk hafta bebeğin kilo almadığını, kilo kaybettiğini ve de 6-10 gün içersinde doğum kilosuna geri dönebildiğini de unutmamak gerekir. İlk 5 günde kilo kayıbı %10’dan daha oldukça değilse kaygıya yer yoktur.

Anne sütünün yeterliliğin değerlendirirken, günde 5-6 kez bez kirletme terimi fazlası zaman hatalı anlaşılmaktadır. Bu idrar amacıyla geçerlidir, kaka amacıyla aynı şeyi söyleyemeyiz, zira bazı bebekler günde 7-8 kez kaka yaparken, bazı bebekler 5 günde 1 kez kaka yapabilirler, her iki hal da normaldir.

Sütün Yetmediğine Dair Hatalı Düşünceler
Ne yazık ki halk içinde, sütün yetmediğini zannetmenize sebep olan fazlası hatalı inanış vardır. Mesela geceleri değişik emme bağımlılıkları olabilir, bazı bebekler daha uzun uyur iken bazı bebekler sık sık ağlayarak, telaşlı bir halde emmek isteyebilirler.

Emme sürelerinin azalması, emme sıklığının yükselmesi kesinlikle sütün yetmediği manasına gelmez. Bazı annelerin sık yakınma ettikleri bir husus da memelerinden sütü göğüsten akmıyor olmasıdır, ya da pompa ile sağınca yeteri kadar süt çıkmadığından kaygı ederler. Oysa bu emareler da anne sütünün yetmediği manasına gelmez. Size kesinlikle unutmamanız ihtiyaç duyulan önemli bir ipucu vermek isterim: “Hiçbir süt pompasının gücü, bebeğin emme gücüyle yarışamaz.”

Anne Sütü Iyi mi Arttırılır?
Süt oluşumunu çoğaltmak amacıyla günde 3 litre sıvı alımı mühimdir. Bu sıvının minimum 8- 10 bardağı su olmak zorundadır. Geri kalan alanı ise süt, ayran, komposto, hoşaf, taze sıkılmış meyve suları ya da sebze suları, limonata, loğusa şerbeti, oldukça açık çay ya da papatya, rezene benzer biçimde çaylardan sağlanabilir. Buna rağmen sorun yaşanıyorsa şekersiz ve alkolsüz malt içecekler kullanılabilir.

Kansızlık vatanımızda hanımlarda önemli bir sorun olup hamilelikte ve emzirme sürecinde de mühimdir. Kansızlık probleminin gelişmemesi amacıyla çay öğünlerden bir saat evvelce ya da sonrasında tüketilmeli olasıysa açık tercih edilmelidir. Gene anne sütünün oluşumunu azaltmamak adına koyu çay ve kafeinli gıdalardan (kahve, çikolata, ice tea, çikolata, kolalı ve gazlı içecekler benzer biçimde) uzak durmak gerekir.

Günde 5–7 porsiyon taze sebze ve meyve kesinlikle tüketilmelidir. Yalnız bunların mevsimsel ürünlerden seçilmesi önemlidir.

Salam, sosis, sucuk, jambon benzer biçimde katkı maddesi sahibi olan baharat ve tuz yoğunluğu oldukça olan bu biçim besinler, konserve gıdalardan uzak durmak daha sağlıklıdır.

Kalsiyum açısından zengin olan süt, yoğurt, peynir her gün kesinlikle tüketilmelidir.

Bir cevap yazın