You are here
Home > Çocuk Ve Bebek Sağlığı > Diş Çıkarma Sırası Bebeklerde Nasıl Gelişir

Diş Çıkarma Sırası Bebeklerde Nasıl Gelişir

Diş Çıkarma Sırası Bebeklerde Nasıl Gelişir ?

Sevgili ebeveynler zaman zaman bizlere gelen sık gelen sorulardan size bilgilendirici yazılar yazmayı fazlaca seviyorum. Günümüz mevzumuz bebeklerde diş çıkarma sırası.

 1. Diş mevzusu ile ilgili sık karşılaştığım sorular
 2. Bebeğim 10 aylık oldu hala dişi çıkmadı
 3. Bebeğim 3 aylık diş etleri fazlaca kaşınıyor, ağzından salya akıyor acaba dişleri mi çıkacak?
 4. Bebeğim daha 3 aylık ilk dişi çıktı, erken değil mi?
 5. İlk dişi üstten çıktı bu düzgüsel mi? Ben ilk olarak alçaktaki orta dişin çıkacağını zannediyordum.

Bebeklerde diş çıkarma sırası nasıl olmalı?
Sevgili anne babalar, hakkaten yukarıdaki soruların hiçbirinin tek bir doğru yanıtı yok. Bebeklerde diş çıkarma sırası mevzusu ile ilgili, ilk dişin çıkış vakitı, dişlerin çıkış sırası kalıtsal bir çok etken ve bazı anatomik bilhassarden son aşama etkilenmektedir. Bu amaçla alçakta yazacağım zaman dilimleri ve sıralamayı kesinlikle bir kaide olarak kabul etmeyiniz. Fakat oluşturulan istatistiklere bakılırsa dişlerin averaj alçaktaki günlerde çıkmasını bekleyebiliriz. Bu amaçla de her dişin çıkışı amacıyla geniş bir zaman aralığı verilmiştir.

Ilk olarak ilk dişler genel anlamda averaj 5-7 ay seviyesinde çıkmaya adım atar, fakat enderen dişle doğan bebekler ya da ilk dişi 3 ay kadar erken çıkan bebekler olabildiği benzer biçimde, ilk dişin çıkması 13-14 aya kadar bile gecikebilir. Dolayısıyla diş çıkmadı diye 13-14 aydan evvelce endişelenmek yersizdir, diş hekimine gitmek, hele de gereksiz bazı röntgen filmleri çekmek kesinlikle önerilmez. Dişin çıkması amacıyla evvelceden oluşturulan yüksek doz kalsiyum ve D vitamini takviyeleri, gene son aşama lüzumsuzdir, bilhassa de yüksek doz D vitamini verilmesi böbreklerde geriye dönüşü olmayan hasarlara yol açarak , ciddi tehlikeler doğurabilir.

Bebeklerde diş çıkarma sırası
Kati kurallar olmamakla eş güdümlü, şimdi size dişlerin çıkma sırayla ilgili bazı rahat bulgular vermek isterim. Dişleri numaralandırıp isimlendirdiğim amacıyla resimle, yazıyı eş güdümlü değerlendirdiğinizde kavramanın fazlaca daha rahat olacağını düşünüyorum.

dis cikaran bebek

 1. Alt orta kesici dişler genel anlamda bebeklerde ilk çıkan dişlerdir, averaj 4-7 aylar içinde çıkar. Bu iki diş genel anlamda aynı vakitte da çıkabilir, bazı durumlarda araya belli bir zaman dilimi de girebilir.
 2. Bundan sonrasında genel anlamda üst orta kesici dişler çıkar bunun vakti genel anlamda 8-12 aylar arasıdır. Bu dişler çıktıktan sonrasında evimizdeki küçücük tavşanın fazlaca şirin görüneceğine inanırım.
 3. Üst yan kesici dişler genel anlamda ortadaki dişlerin sol ve sağ doğrultusunda 9-13 aylarda meydana çıkar. Böylece bundan sonrasında bebeğinizin üst dişetlerinde 4 tane inci adetsi yan yana dizilmiş olur.
 4. Alt yan kesici dişler ortadaki iki dişin sol ve sağ bununla beraber 10-16 aylarda meydana çıkar, bundan sonrasında 8 dişi olan yavrunuz gülümsediğinde, dişleri de güzel bir halde görülmektedir.
 5. Üstteki birinci azı dişleri genel anlamda 13-19 aylar içinde çıkmaya adım atar. Bu dişler diğerlerine bakılırsa birazcık daha geniştir ve de ağızın iyice gerideki yerlerinde bulunurlar.
 6. Alt çenedeki ilk azı dişleri de genel anlamda 14-18 aylar içinde çıkar. Bu dişlerin çıkışı ile eş güdümlü, bundan sonrasında yavrunuz sert gıdaları fazlaca daha rahat çiğnemeye adım atar.
 7. Resimdeki sıralamaya ilgi ederseniz üst kesicilerle birinci azı dişleri içinde bir boşluk kalmıştı ya, bundan sonrasında bu boşlukları da doldurmanın vakti geldi. Üst çenedeki köpek dişleri genel anlamda 16-22 aylar içinde çıkarlar. Bu dişlerin sivri şeklinden dolayı, bu dişlere köpek dişi denmektedir.
 8. Alt köpek dişleri genel anlamda 17-23 aylar içinde çıkar. Bu dişlerin de çıkışıyla tüm boşluklar kapanık ve Bu sayede bebeğinizin gülümsemesi olabileceği en mükemmel durumuna gelir.Dikkat ederseniz bazı dişlerin çıkış yaş Aralıkları birbiriyle çakışmaktadır. Bunun manası aynı anda birkaç diş eş güdümlü çıkabilir ve gene vurguluyorum bu sıra averaj bir sıralamadır, her çocuk amacıyla aynı şekilde olmayabilir.
 9. Alt ve üst ikinci azı dişlerinin çıkması genel anlamda 25-36 ayları bulur. Çoğunlukla 3 yaş seviyesinde evlatların büyük bir çoğunluğunun tam olarak 20 tane süt dişi mevcuttur.

dis cikarmak

Bir cevap yazın

Top