You are here
Home > Diyet > Dukan Diyeti Nedir Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti Nedir Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti Nedir Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti, Pierre Dukan’ın yazdığı “Dukan Diyet Kitabı” ile 2000 yılından sonra ün kazanmış, protein odaklı bir diyettir. Dr. Dukan bu diyet programını kilo kaybetmekte zorlanan ve et düşkünü bir hastası için oluşturmuştur. Diyetin ilk haftasında sadece et yiyerek 5 kilo kaybeden hasta, zamanla sebze de yemeğe başlamış ve bu dünyaca ünlü diyet programının ilk başarılı uygulayıcısı olmuştur.

Dukan diyeti, kalori hesabı yapılmadan, karbonhidratları azaltıp, proteine ağırlık verilerek yapılan bir diyettir. Diyet toplam 4 aşamadan oluşur: atak aşaması, seyir aşaması, sağlamlaştırma aşaması ve dengeleme aşaması. Amaç ilk aşamada diyete hazırlanıp, 2. aşamada kilo verip, 3. aşamada bu yeni beslenme alışkanlıklarını garantilemektir. Dördüncü aşama ise kişinin bu yeni alışkanlıklarını bir hayat tarzına döndürdüğü zamandır. Dukan diyetinde kalori kısıtlaması olmadığı için aşamalarda belirtilen gıdalar o süre boyunca kişinin istediği kadar tüketilebilir.

dukan diyeti 1

Atak Aşaması: Bu aşama 2 ile 7 gün arası sürer. Bu süre içerisinde 68 adet saf protein tüketilir. Amaç sadece protein ile beslenerek diyete hızlı bir başlangıç yapmaktır. Bu protein gıdalarının pişirilmesinde bitkisel ve hayvansal yağların kullanılması yasaktır. Günde 1 buçuk kaşık yulaf kepeğine izin verilir. Bu aşamada günde 20 dakika egzersiz zorunludur.

Gıdalar: Yağsız dana/sığır eti, tavuk ve hindi eti, sığır ciğeri, dana ciğeri, taze balıklar, kabuklu deniz canlıları, günde 2 adet yumurta, az yağlı süt ve süt ürünleri. Koyun eti yasaktır.

Bu aşamada fazla proteinin kabızlığa yol açabildiği gözlemlenmiştir. Bunun engellenmesi için bol bol su önerilir. Vücudun ihtiyacı olan besin lifi günde alınan 1-2 kaşık yulaf kepeği tarafından karşılanır.

dukan diyeti 2

Seyir Aşaması: Bu aşamada 68 adet saf proteine 32 adet sebze eklenir. Günde 2 kaşık yulaf kepeğine izin verilir. Bu aşamada günde 30 dakika egzersiz zorunludur.

Sebzeler: Havuç, mantar, kereviz, salatalık, kuşkonmaz, roka, fasulye filizi, brokoli, lahana, karnabahar, hindiba, rezene, yeşil fasulye, enginar, marul, bamya, pırasa, soğan, kabak, turp, ıspanak, domates, şalgam, patlıcan.

Sağlamlaştırma Aşaması: Bu aşama hızlı şekilde kilolar verildiği için kişinin eski kötü beslenme alışkanlıklarına dönme riski altında olduğu hassas dönemdir. Dr. Dukan bu hatayı yapmamak için sağlamlaştırma aşamasını yaratmıştır. Bu dönemde diyete yeni ve lezzetli tatlar eklenir, böylece kişinin sağlıklı beslenme ve kilo verme motivasyonu azalmaz.

Bu aşamada saf protein ve sebzenin dışında meyve ve peynire, aynı zamanda tam tahıllı ekmeğe izin verilir. Günde 2 kaşık yulaf kepeği izini devam etmektedir. Bu aşamada günde 25 dakika egzersiz zorunludur.

dukan diyeti 3

Dengeleme Aşaması: Bu aşamada her gıda grubundan yemeğe izin verilir. Bu aşama ömür boyu devam etmesi beklenen bölümdür. Günde 3 kaşık yulaf kepeğine izin verilir ve her gün en az 20 dakika fiziksel aktivite yapılması beklenmektedir. Dr. Dukan, her haftanın 1 günü sadece saf protein tüketilmesini, yani haftanın bir günü Atak Aşaması’na dönülmesini önermektedir.

Tüm aşamalar boyunca protein ürünlerini tatlandırmak için baharatlar, bitkiler, az miktarda hardal sirke ve soya sosu, limon suyu, sarımsak ve fruktoz içermeyen tatlandırıcılar kullanılabilir.

Geçmişte bu diyeti yapanların hızlı kilo verdiği görülmüştür, fakat aynı sonuçların herkeste görülmesini beklemek hatadır. Bu sonuçlar, kişinin metabolizma hızına ve vücudun tepkisine bağlıdır. Sonuçlar ancak diyeti deneyerek görülebilir.

Bir cevap yazın

Top