You are here
Home > Sağlıklı Bilgiler > Korona Virüsü Nedir Naıl Bulaşır Korunma Şekilleri

Korona Virüsü Nedir Naıl Bulaşır Korunma Şekilleri

Korona Virüsü Nedir Nasıl Bulaşır Korunma Şekilleri

Öncelik ile ben bu yazıyı oldukça güncel bir husus olan Corona (Korona) Virüs enfeksiyonu ile ilgili sizi bilgilendirmek ve bir nebze de olsa sizi rahatlatmak amacıyla yazdım. Ben Corona (Korona) Virüs enfeksiyonunu küçümsemek istemiyorum, fakat her hususta bulunmuş olduğu şeklinde ne yazık ki medyanın hadiyi abyükselen bir idrak operasyonu içersinde bulunduğunu da ifade etmekte yarar görüyorum. Evet vaka adedi hızlıca artıyor, hem de çığ şeklinde büyüyor… Evet hastaların bir alanı bu hastalığı oldukca ağır olarak geçiriyorlar ve ne yazık ki oldukca azca bir alanı da ölüyor, fakat sağlıklı ve genç erişkinlerde o kadar da ciddi sorun yok. Çoğu zaman astım, KOAH, şeker hastalığı ve kalp hastalığı şeklinde altta yatan süreğen hastalıkları olan yaşlanmış bireylerin Corona (Korona) Virüs enfeksiyonunu daha ağır geçirdikleri ve ölüm ihtimalinin daha yüksek bulunmuş olduğu bilinmektedir. Şu an amacıyla tüm cemiyet çapında ölüm oranları %2 civarında.

Corona (Korona) Virüs Nedir?

2019 Novel Corona (Korona) Virüs kısa adıyla 2019-nCoV dünyada solunum sistemi enfeksiyonuna namacıyla olan, ilk olarak Çin’in Wuhan şehrinde meydana çıkan bir virüstür. Çoğunlukla bu şehirdeki deniz ürünleri ve canlı hayvanların satılmış olduğu bir piyasa vasıtasıyla, ilk olarak hayvanlardan insanlara bulaştığı düşünülmektedir. Fakat giderek yükselen sayıda insanda bu hastalığın görülmesi, bu hayvan sektöründe asla bulunmayan insanların da hasta olması, bundan sonrasında virüsün insandan insana da bulaştığını düşündürmektedir. Virüsün insandan insana yalınçe bulaşıp bulaşmadığı şimdilik tam olarak bilinmemektedir.

korona virusu

Korona Virüsü Belirtileri

Öncelik ile bu hastalığın sendromlarıni rastgele bir solunum yolu enfeksiyonu sendromlarınden ayırt etmek nerdeyse ihtimaller içinde değildir. Corona (Korona) Virüs enfeksiyonu belirleme edilen hastalara baktığımızda sendromların oldukca hafifçe olan hastalardan, oldukca ağır olanlara, hem de ne yazık ki ölümle neticelenen vakalara kadar oldukca geniş bir yelpazede seyrettiğini söyleyebiliriz.

Çoğunlukla hastalık ateş, öksürük ve nefes alma zorluğu şeklinde bulgularle meydana çıkıyor. Hastalık ile ilişki ettikten sonrasında en kısa 2 gün en uzun 14 gün sonrasında bulgular meydana çıkmaya başlıyor. 2019 Corona (Korona) Virüs enfeksiyonu daha evvelce MERS ve SARS adları ile gördüğümüz, gene ağır solunum yolu enfeksiyonu meydana getiren, öteki ülkelerdeki hayvanlardan bulaşan bulaşmaların bir kardeşi olarak kabul edilebilir.

Corona (Korona) Virüs Nasıl Bulaşır?

Coronavirüsler deve, sığır, kedi, yarasa ve köpek şeklinde değişik bir çok hayvanda görülen geniş bir virüs ailesidir. Hayvanlarda görülen virüsler daha evvelce SARS ve MERS bulaşmalarında gördüğümüz şeklinde enderen insanlara da bulaşabilir. Hemen sonra da öksürük ve aksırık ile meydana çıkan damlacık yöntemiyle, yalın bir influenza gribi ve öteki solunum sistemi enfeksiyonu etkenleri şeklinde insandan insana bulaşabilir. Her virüsün insandan insana ne kadar yalın bulaşıp bulaşmayacağı değişkenlik gösterir. Örnek vermek gerek görülürse kızamık virüsü son aşama bulaşıcı iken, öteki virüsler o denli bulaşıcı olmayabilir. ABD’daki CDC – Center of Disease Control (Hastalık Denetim Merkezi) Corona (Korona) Virüs enfeksiyonunu ciddi bir halk sağlığı tehdidi olarak dşayetlendirilmiştir.

Corona (Korona) Virüs Enfeksiyonundan Nasıl Korunalım?

Şu an amacıyla virüsün tanınan etkili bir aşısı yoktur, korunmanın en iyi yolu ihtimaller içinde bulunduğunca virüs ile ilişki etmemektir. Virüsün yayılmasını önlemek amacıyla eller sık sık sabun ve suyla minimum 20 saniye yıkanmalı, eğer bu imkân yoksa minimum %60 oranında alkol sahibi olan hususi dezenfektan sıvılar kullanılmalıdır. Yıkanmamış ellerle gözler, burun ve ağız bölgelerine dokunulmamalıdır. Hasta olan şahıslarla yakın ilişkitan kaçınılmalı, riskli hallerde maske takılmalıdır. Eğer hastaysanız lütfen sokağa, dışarı çıkmayın. Hapşırık ve öksürük esnasında tek kullanımlık mendiller kullanarak ondan sonra bu tarz şeyleri çöp kutusuna atın. Dokunulan eşya ve yüzeyler bilhassa de esenlik kurumlarında sıkça dezenfekte edilmelidir.

Bir cevap yazın

Top