You are here
Home > Sağlıklı Bilgiler > Sirkenin Sağlığa Yararları Nelerdir?

Sirkenin Sağlığa Yararları Nelerdir?

Sirkenin Sağlığa Yararları Nelerdir?

Sirke Nedir?

Sirke, yemeğin ve salataların lezzetini artırmak amacıyla ya da bazı besinlerde salamura gibi koruyucu amaçla kullanılan bir tür ekşi meyve suyu olarak tanımlanabilir. Sirke yapılan meyveler genellikle üzüm , elma gibi yoğun asitli meyvelerdir.

Diğer bir deyişle  ‘sirke’, aslında şarabın, düşük alkollü içkilerin ya da şekerli ve nişastalı özlerin mayalanmasıyla oluşan ve asetik asit içeren bir sıvıdır.

Sirke konusunda Lavoisier, Chaptal, Persoon, Liebig, Pasteur bir çok bilimsel araştırma yapmıştır. Sirkeleşme, sirke bakterisi olan mycoderma aceti adlı mikroorganizmanın gerçekleştirdiği bir mayalanmadır. Sirke bakterisi alkollü çözeltilerde oluşur ve alkolü yükseltgemesi suretiyle asetik asit ve suya formuna dönüşümünü sağlar.

Sirkenin Sağlığa Yararları

Sirkenin sağlığa yararları sayısızdır Bir çok kadın mutfakta sirkeyi sadece salata sosu olarak kullanılır. Sirke yemeklere ve salatalara güzel bir tat verir. Ancak sadece bu şekilde kullanıyorsanız sirkenin yararlarından yeterince istifade edemiyorsunuz demektir.

Sirke, soğuk algınlığından, iştah eksikliğine, böbrek taşından, kansızlığa kadar birçok şikayeti ortadan kaldırabilecek tedavilere destekleyici bir çare olabilir.

Bazıları ise sirkeyi kaşıklarını, tencereleri parlatmak ve kireç tabakalarını yok etmek amacıyla kullanır. Ya da, saçları sirkeyle durulamanın en kaliteli saç kremlerinden daha iyi parlattığını ya da yaz aylarının belalısı sivrisinek ısırıklarına iyi geldiğini biliyor olabilir.

Ancak, sirkenin faydaları bunlarla da sınırlı değildir:

Adaçayı Sirkesi 

Latince Salvia olarak adlandırılan ve ballıbabagiller familyasına ait adaçayı bitkisinden yapılan sirkeye denir. Adaçayı sirkesi mutfağımızda çok fazla kullanılmadığı için marketlerde kolaylıkla bulunabilen bir sirke değildir. Endüstriyel üretimi de olmadığı için adaçayı sirkesini piyasada bulabilmek oldukça zordur. Adaçayı sirkesi hazırlarken elma sirkesi kullanılması daha uygun olacaktır. Genişçe ağızlı bir kaba konan elma sirkesinin üzerine adaçayının en yararlı kısmı olan çiçekleri eklenir ve dinlendirilmek üzere uygun bir yerde saklanır. Adaçayı sirkesi diğer sirke yapımlarından farklı olarak ışık almayan bir ortamda değil, güneş alan bir yerde ağzı kapalı olacak şekilde bekletilmesi gerekir. 1 aylık dinlenme süresinden sonra sirke süzülür ve cam bir kavanoza alınarak kullanılmak üzere saklanabilir. 1 lt. Sirke ile 150 grma adaçayı çiçeği kullanılarak yapılabilir. Bu sirkenin sağlığa yararları; şeker hastalığı, hormonal sorunlar, yorgunluk, aşırı terleme, mide ağrıları, depresyon ve menopoz dönemlerindeki sıcak basması gibi sorunların hafifletilmesinde yararları olduğu bildirilmiştir.

adacayi sirkesi

 On Aromalı Sirke


Salata ve yemekleri tatlandırmak için kullanılmasının yanı sıra gibi sağlık için de bir çok yararı vardır. Yapılışında kullanılacak malzemeler:

15 gr. kıyılmış sarımsak
10 gr. kıyılmış soğan
30 gr. Pelin otu
15 gr. biberiye
15 gr. sedef otu
15 gr. adaçayı
10 gr. lavanta
8 gr. tarçın
3 gr. muskat
1 lt. beyaz üzüm veya elma sirkesi

Bu karışımı üç hafta süreyle dinlendirmeye bırakın. Bu sürenin sonunda salatanızı tatlandırmak ve aromasını artırmak için normal sirkeyle birlikte az miktarlarda kullanabilirsiniz

aromali sirkesi

Tamago-Su 

Tamago Japonca yumurta anlamına gelmektedir. Tamaga-Su yumurta ile yapılan bir sirke türüdür. Oldukça güç ve etkili bir doğal reçete olan  Tamago-Su şöyle hazırlanıyor:

Taze bir yumurtayı esmer pirinç sirkesi dolu bir bardağın içine tamamen batacak şekilde bir hafta süreyle bırakın. Sirke, yumurtayı kabuğuyla birlikte tümüyle eritecektir . 1 haftanın sonunda geriye yalnızca yumurtanın kabuğunu iç taraftan saran zarı kalacaktır. 2. hafta, yapılması gereken, sirkenin içindeki bu zarı delip, içindekini sirkeyle buluşturmak ve iyice karıştırmak.
Sirkenin sağlığa yararları ve uzun ve sağlıklı bir yaşam için yapmanız gereken, günde üç defa bu karışımın bir miktarını, bir bardak sıcak suya karıştırıp içebilirsiniz.

tamagosu

Grip Tedavisinde Destek


Sirke geçmişte ölümcül veba hastalığından korunmak amacıyla kullanılırdı. İnsanlar veba salgını sırasında ceplerinde bir şişe sedefotu sirkesi bulundurur ve bunu ara sıra koklayarak hastalıktan korunurlarmış. Ayrıca veba hastası ile hastayı tedavi eden kişi arasında bulunan ateşe hastalığın diğer kişiye geçmesini engellemek için bir miktar sedefotu sirkesi damlatılırmış. Hazırlanışı aşağıdaki şekildedir:

Malzemeler:

2 lt. üzüm sirkesi
1 avuç deniz tuzu
1 avuç ardıç üzümü
1 avuç sedefotu yaprağı
3 baş sarımsak (ince doğranmış)
30 gr. dövülmüş karanfil
45 gr. doğranmış melekotu kökü

Bu karışımı cam bir kavanozun içine dökün. En az 15 gün süreyle güneş altında dinlenmeye bırakın. 2 haftanın sonunda karışımı sonra süzün. Dilerseniz içine lezzetini artıracak ve gazı yok edici olarak ahududu veya mürver çiçeği de eklenebilir. Bu şekilde yapılan sirke, grip, soğuk algınlığı gibi salgınlarda oldukça etkilidir. Sabahları çorba kaşığı kadar içilmeli, arada sırada mikrop önleyici olması nedeniyle ellere sürülmeli ve buruna çekilmelidir.

Hasta olacağınız hissettiğinizde hemen iki yemek kaşığı içmelisiniz. Daha sonra biraz ılıtarak ağrıyan yerlere masaj yapılmalıdır.

Çok Özel Bir Sirke

Aşağıdaki tarifi yapılan sirke sağlığa yararlarının yanı sıra aynı zamanda oldukça güçlü bir dezenfektandır.
– 40 gr. Pelin otu
-40 gr. karabiberli nane
-40 gr. biberiye
– 40 gr. Sedefotu
– 40 gr. adaçayı
– 40 gr. lavanta
– 30 gr. küçük hindistan cevizi,
-30 gr. eğir
-30 gr. tarçın
-30 gr. kane karanfil
-30 gr. sarımsak
-2.5 lt. beyaz şarap veya elma sirkesi.

Bu karışım büyükçe bir kavanozun içine konarak 10 gün süreyle dinlendirilir.
10 günlük sürenin sonunda 10 gr kadar kafur adlı bitkiyi sirkeye ekşi tadı ve kokusunu veren sirke asidi olan asetik asit içinde eritilir ve kavanozun içine eklenir. Bir kaç saat bekledikten sonra kavanoz süzülür ve sıvı ağzı sıkıca kapanabilen şişelerde saklanır.

Sirkenin Sağlığa Yararları ve Kullanım Alanları
Boğaz ağrısına, bademcik şişmesine, gribe, nezleye, öksürüğe ve tüm bulaşıcı hastalıklara karşı aç karına bir tatlı kaşığı içilerek hastalığa karış korunmaya ve tedavisine destek olmaya yardımcı olur. Tuzlu sıcak kaynar suya karıştırılıp gargara yapılırsa antiseptik özelliği ile boğaz yollarını temizler.Kor haldeki kömürün üzerine dökülürse veya sıcak metal plakanın üzerine serpilirse bulunduğu odanın havası dezenfekte eder.

Bal Sirkesi


Uludağ Üniversitesi Arıcılık Araştırma ve Geliştirme Merkezi Kurucusu olan ve arılar üzerine araştırmalar yapan Prof. Dr. Ercan Dülgeroğlu bal sirkesinin diğer sirkelerden farklı özellikler gösterdiğini belirtmiştir.Bu sirkenin en önemli özelliğini şöyle belirtmektedir: “Sirke vücuda alındığı zaman, vücuttaki sularla birleşir. Böylece alkali ortamlar oluşur ve hücre duvarları arasındaki geçirgenlik artar. Dolayısıyla, vücut içindeki bütün dolaşım sistemleri, çok rahat bir dolaşıma tabi tutulur. Böylece vücut içinde atılamayan ve biriken maddeler, ter yolu ve idrar yollarıyla dışarı atılabilir. Yani diyebiliriz ki, damarların içinde temizlik yapıyor” demiştir.

İşte bu mucizevi sirkenin tarifi:

1 kilo balın üzerine 2 kilo kadar kaynar su dökülür ve karıştırmak suretiyle bütün bal eritilir. Mayalanmayı hızlandırmak amacıyla bir bardak taze meyve suyu eklenebilir. Ayrıca, mayalanma oluşumunu sağlayabilmek için, bir çay kaşığı kadar ekmek mayası ılık su ile sulandırılır. Bu karışım bir dilim ekmek üzerine sürülür. Ekmeğin mayalı yüzü karışıma değecek şekilde karışıma konur. Kabın üzeri bir tülbent ile örtülür. Bu halde ışıksız bir yerde on beş gün kadar dinlendirilir. 15 gün sonunda karışım içerisindeki ekmek, köpük gibi kalıntılar temizlenir ve karışım süzülür. Havadar bir yerde ortalama 1 ay kadar kadar (sirkeleşinceye kadar ) bekletilir.

bal sirkesi

Frambuaz Sirkesi


Nefis ve hazırlaması çok kolaydır. Tek zorluğu bol miktarda frambuaz gerekmesidir.
İki litre suyu dört bardak taze frambuazın üzerine döküp bir gece boyunca bekletin. Ardından süzüp posasını atın. Aynı işlemi bir önceki adımda elde ettiğiniz sıvı ve yine dört bardak frambuazla tekrarlayın ve bütün bir gece bekletin. Bu işlemi, toplamda beş defa tekrarlamak gerekiyor. -Elde edilen frambuaz suyuna 500 gr. rafine edilmemiş şeker ilave edin. Üzerine tülbent örtüp, sıvıyı yaklaşık 25 derecede iki ay boyunca bekletin. Son olarak süzün.

franbuaz sirkesi

Sirkenin Sağlığa Yararları

Mikrop Öldürücü Sirke
Tüm sirkeler salmonella, streptokok gibi bakterileri tek bir temasla öldürebilecek kadar güçlüdür. Bu nedenle bazı hastaneler hastane bakterileriyle savaşırken kullandıkları diğer dezenfektan ürünlerin yerine sirke kullanmaya başlamışlardır.

İştah Açıcı 
Sirke içeceği (su, sirke ve bal karışımı) iştah açıcı ve hazmı düzenleyicidir. İştahsız insanlar, ana öğünlerden yarım saat önce bu içeceği içmelidirler.

Böbrek Taşı 
Sütlü ürün (süt, peynir) tüketiminizi azaltmanız gereklidir. Bolca az mineralli (yumuşak) su için. ayrıca günde iki-üç defa bir çorba kaşığı elma sirkesini ılık suyla karıştırıp için.

Astım Solunum Yolları 
Tüm vakalarda bal (doğal, işlenmemiş ve ısıtılmamış olmalı) ve elma sirkesi karışımı iyi sonuç vermektedir. Buğday balı daha etkili olabilmektedir. -Bir kaşık sirke bir kaşık balla karıştırılıp ılık suya eklenir. Günde 3-4 defa içilir. ABD’de sıklıkla uygulanan yöntemde, bir mendil veya tülbent sirkeye batırılıp, bileklerin iç tarafına yerleştirilir ve bir bantla sabitlenir.

Bronşit
En iyi sonucu mürver meyvesi sirkesi veriyor gibi görünse de normal sirke de iyi sonuçlar vermektedir. Ballı sıcak suyun içine bir tatlı kaşığı sirke eklenir, ihtiyaca göre günde üç kez veya daha fazla tüketilir.

Bulaşıcı Hastalıklar
-Bir tatlı kaşığı saf sirkeyi (sirke özü) aynı miktarda balla karıştırıp gün içinde iki defa çiğnemek sizi salgınlardan koruyacaktır. Eğer hastalığa yakalanırsanız bu karışımı günde 3 veya 4 defa çiğneyiniz.
-3 çorba kaşığı ‘dört hırsız sirkesi’ni, biraz deniz tuzu eklediğiniz bir kap sıcak suyun içine ekleyin. Bu karışımla gargara yapın.
-Bu sirkeyle evinizi havalandırabilirsiniz. Ayrıca sirkeyi bir mendile emdirerek gün içinde belirli zamanlarda koklayabilirsiniz

Kansızlık
Sirke, anemiye karşı bire bir olan demir, B12 vitamini ve folik asidi, vücudun kolayca emebileceği bir formda barındırır. Sirke, çoğunlukla çok asitli olduğundan yan etkilerinden kaçınmak ve en iyi sonucu almak için günde bir defa ılık ballı suyun içine bir tatlı kaşığı elma sirkesi koyup içmek yeterlidir.

Arterit 
Sirke, arterit gelişimini yavaşlatabildiği gibi acılarını da dindirir. İki günde bir geleneksel sirke içeceği (1 tatlı kaşığı sirke, ılık su, 1 tatlı kaşığı bal karışımı) yeterli olacaktır. Sabırlı olun, sonuçlar genellikle birkaç hafta sonra kendisini gösterir.

Aşırı Kanama
Sirkenin kan pıhtısına karşı kanı sulandırıcı özelliği ile bilinmesinin yanı sıra bununla tamamen zıt olarak aşırı kanamayı engelleyici özelliği de bulunur.
-Aşırı adet kanaması veya hemoroit kanamalarına karşı yemeklerden önce ılık ballı suya bir tatlı kaşığı sirke ekleyip içilmesi tavsiye edilir. – Burun kanamasında sirkeye batırılmış tampon uygulamak yeterlidir

Bir cevap yazın

Top